VIAVIS střežíme podtatné

Ekonomika a personalistika

DŮVĚŘUJ, ALE PROVĚŘUJ příklad

Nechal se zaměstnat u technologické společnosti na manažerském postu. Vydával se za svého bratra a prokázal se jeho dokumenty. Už během prvních čtyř měsíců stihl způsobit škodu za 8 000 000 Kč.
/Znáte minulost svých klíčových zaměstnanců? Proč pracují zrovna u vás? Kde a jak pracovali před tím?/
ZÁKONÍK PRÁCE - PAST NA KAPITALISTY! příklad

Účetní bylo oznámeno, že dostane výpověď. Zamkla se v kanceláři a mazala data. Díky tomu, že se jednalo o našeho klienta, nedošla data úhony a navíc dostala výpověď podle zcela jiného paragrafu, než měl zaměstnavatel původně v úmyslu.
/Zákoník práce je napsán tak, aby chránil především zaměstnance. Zaměstnavatel často nezná svá práva a neumí se před svými zaměstnanci patřičně chránit. Vy ano?/
ZLOČINCEM ZA SEKUNDU příklad

Ředitel (dnes už bývalý) neřešil ochranu osobních dat klientů i personálu. Nevěděl, neuměl, podcenil? Zde jsme působili jako soudní znalci a následný verdikt soudu byl k jeho osobě značně nepříjemný.
/Spravujete citlivá data svých klientů? Porušení zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, může být trestný čin. Vyhnout se této zodpovědnosti je snadné. Víte jak?/
PROZRADIL NABÍDKU KONKURENCI příklad

Zaměstnanec velké společnosti, zaslal úplnou nabídkovou kalkulaci konkurenci, která dala nabídku o několik stokorun nižší. Zakázku získala konkurence, ztráty na tržbách v řádu desítek milionů. Zaměstnanec nebyl postihnutelný, nebyly naplněny požadavky pro ochranu obchodního tajemství.
/Mají vaši zaměstnanci sepsanou pracovní smlouvu tak, abyste při lámání chleba, nezaplakali?/
„OPILÝ“ POČÍTAČ příklad

Vysoký manažer společnosti dodávající součástky do automobilky popíjel v restauraci i se svým počítačem, který se mu tam „ztratil“. Zjistili jsme, že celou akci zorganizovali lidé od konkurence za účelem získání klíčových dat. Dokázat jsme to však nemohli. Nicméně následné škody jednoznačně vykazovaly spojitost s tímto incidentem. Postižená společnost se stala našim dobrým klientem. Bohužel trošku později než bylo potřeba.
/Dle našeho průzkumu, více než tři čtvrtiny případů úniku či ztráty citlivých firemních informací jsou způsobeny zaměstnanci dotčených firem, nikoli útokem zvenčí.
Nejčastěji je způsobují svojí nedbalostí nebo ztrátou datových nosičů. Záměrná krádež se vyskytuje asi u 15% těchto případů./
DÍTĚ ZASTAVILO VÝROBU příklad

Manažer půjčoval svůj služební notebook synovi k hraní her. Syn nainstaloval na notebook vir typu „back door“, s partou kamarádů se tak dostal do interní sítě zaměstnavatele, kde zastavil technologickou linku s výrobou. Vzniklá škoda byla v řádu miliónů korun.
/Víte, že je levnější zabezpečit mozky svých lidí, než vkládat hromady peněz do počítačové ochrany?/
TO SE NÁS NETÝKÁ příklad

Uklízečka ve společnosti nainstalovala do několika kanceláří odposlech a dbala na jeho správný chod. Tyto „štěnice“ zapříčinily v konečném důsledku škodu v řádu desítek miliónů korun. Odměna uklízečce byla 1 000 Kč měsíčně!
/Většina lidí si myslí, že se jich odposlech nemůže týkat. „Kdo by se o nás zajímal a proč?“ Podívejte se prosím na internet, kolik existuje firem, které nabízejí sledovací techniku v libovolné kvalitě a ceně. Tak proč se jim tak daří a kdo je jejich klient? Nestojí to za zamyšlení? My to vidíme dnes a denně./